menusearch
مرکز جامع ستون فقرات دکـتر میـــر
تماس با ما تماس 24 ساعته تماس برای رزرو نوبت
جمعه بیست و یکم تیر ۹۸
(0)
(0)
اوزون تراپی

اوزون تراپی

در این نوشتار به مطالب زیر خواهیم پرداخت. توجه داشته باشید که گاز اوزون موارد مصرف بسیار زیادی دارد و مصرف آن در پزشکی نیز محدود به کمر نمی باشد و در جای جای بدن انسان قابلیت تزریق و استفاده دارد. 

اوزون تراپی در کمر در این نوشتار مورد بحث قرار میگیرد. برای مطالعه بیشتر میتوانید به این نوشتار مراجعه کنید.

 

اوزون چیست ؟

تاریخچه استفاده از اوزون

قوانین و مجوزها

اوزون درمانی در کمر و گردن

نتایج اوزون تراپی

هزینه اوزون تراپی 

مراقبت های پس از اوزون تراپی

عوارض اوزون تراپی

اوزون تراپی

 

اوزون چیست ؟

اوزون یکی از شکلهای اکسیژن است. به صورت ساده تر اکسیژنی که تنفس میکنیم و برای حیات ضروری است از دو اتم اکسیژن ساخته شده است. گاز اوزون نیز که به صورت طبیعی در جو کره زمین وجود دارد هم برای حیات ما ضروری است. چرا که گاز اوزون با جذب طول موجهای سرطان زای نور خورشید مانع مرگ و میر سلولی و سرطانی شدن سلولها میشود. گاز اوزون از سه اتم اکسیژن ساخته شده است و بدلیل اینکه خاصیت اکسید کنندگی بالایی دارد میتواند به صورت میکروب کش عمل کند که همین خاصیت یکی از موارد مصرف این گاز در استریل کردن آب آشامیدنی است.

این گاز در صورتیکه در لایه های سطحی زمین تجمع کند بدلیل همین خاصیت اکسید کنندگی جزو آلاینده های هوا محسوب شده و برای تنفس انسانها خطرناک است. به همین دلیل است که شما نام اوزون را در تابلوی سلامت هوای پایتخت میبیند.

نام اوزون در زبان یونانی به معنای بوی تند است. اوزون بویی شبیه بوی کلر و محیط استخر ها دارد و به خاطر همین بوی آن نامگذاری شده است. اگر چه تنها یک اتم اکسیژن تفاوت وجود دارد ولی باعث ایجاد تفاوتهای شیمایی بزرگی شده است.

اوزون در طبیعت به صورت انجام واکنشهای شیمیایی بین مولکول های ازت و کلر و هیدروژن ایجاد میشود. گاهی هنگام رعد و برق مولکول اکسیژن به اوزون تبدیل میشود و به همین علت است که در هنگام رعد و برق و هوای بارایی بوی تند کلر مانند به مشام میرسد.

 

 

تاریخچه استفاده از اوزون

اوزون برای اولین بار در پزشکی حدود ۱۵۰ سال قبل به عنوان اوزون تراپی مورد استفاده قرار گرفت. استفاده اولیه اوزون برای درمان بیماری های عفونی و ضد عفونی کردن بوده است. در طی جنگ جهانی اول دیده شد که اوزون تراپی برای بهبود جریان خون و خواص ضد التهابی بسیار کارآمد است و چه بسا استفاده امروزه وسیع آن بدلیل همین سابقه تاریخی اش باشد.  با گذر زمان اوزون تراپی در سایر موارد پزشکی مانند بیماری های روماتیسمی ، ایدز ، سرطان ، بیماری سارس ، بیماری های عفونی و بیماری های قلبی بکار میرود.

اگر چه اوزون به صورت گاز در طبیعت وجود دارد ولی اثرات مثبت آن در پزشکی باعث شده است که انواع اشکال دارویی آن مانند انواع ژل ، کرم ، روغن ، شیاف و تزریقی در بازار دارویی موجود باشد و استفاده شود.

 


نتایج اوزون تراپی

اگر چه اوزون از لحاظ درمانی دارویی جدید به حساب می آید ولی در همین مدت کوتاه مطالعات متعددی وجود دارد که نشاندهنده اثرات مفید اوزون در جاهای مختلف درمانی می باشد.

این اثرات مفید درمانی بدلیل خواص خاص اوزون میباشد که باعث شده است اوزون تراپی روز به روز بین بیماران و تیم درمانی به عنوان درمان جایگزین جای خود را بیابد. اثراتی که در زیر به آنها اشاره میکنیم تقریبا مطالعات و مقالات متعددی در تاییدشان وجود دارد :

 

اثرات ضد عفونی کنندگی و کشتن انواع باکتری ها و ویروس ها 

اوزون تراپی در بهبود زخم موثر است

اوزون در بهبود جریان خون و خونرسانی بافت نقش مشخصی دارد

اوزون درمانی نقش مهمی در کاهش صدمات بافتی بعد از سکته های قلبی و مغزی دارد

یکی از نقش های مهم اوزون درمانی کاهش درد و اثرات ضد دردی آن است.

اوزون در جلوگیری از انواع شوک نقش دارد

اوزون درمانی در جلوگیری از خونریزی و یا بند آمدن خون نقش دارد.

اوزون تراپی در درمان آریتمی های قلبی و ریتم ضربان نامناسب قلب موثر است

اوزون درمانی در کاهش عوارض بیماری دیابت و زخم دیابت نقش مهمی دارد

دیده شده است که اوزون تراپی میتواند عملکرد مغزی و حافظه را بهبود بخشد

 

هزینه اوزون تراپی : 

اوزون تراپی جزو درمانهای ارزان و کم هزینه با اثر بخشی مناسب است. همین قیمت پایین باعث شده است که بتواند به سرعت بین بیماران و اطبا محبوب شود. شما برای درمان اوزون تراپی زانوی خود ممکن است مجبور به پرداخت حدود ۲۵-۳۰ دلار معادل ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان بشوید که این مبلغ برای اوزون تراپی کمر و تزریق اپی دورال میتواند تا ۲۰۰ دلار معادل ۲ ملیون تومان برسد.

برای اطلاع دقیق از قیمت ها میتوانید کلیک کنید.

 

قوانین و مجوزها ، آیا اوزون تراپی امن است ؟ 

اوزون تراپی به صورت تقریبا یکنواختی در تمام مطالعات و مقالات درمانی امن و بی خطر بوده است. اگر چه این به معنی بی خطر بودن اوزون نیست. گاز اوزون یک گاز سمی و خطرناک است اگر به صورت تنفسی و دائمی تنفس شود. تنفس گاز اوزون باعث افزایش مرگ و میر ناشی از بیماری های تنفسی میشود.

حتی دیده شده است که مقادیر کم اوزون میتواند در صورتیکه تنفس شود باعث سرفه ، خشونت صدا ، خلط و گرفتگی تنفس شود. لذا از معرض قرار گرفتن گاز اوزون بدون مشورت و حضور پزشک خود داری کنید.

اگر چه عوارض اوزون تراپی بسیار نادر است ولی از جمله این عوارض میتوان به موارد زیر اشاره کرد. :

 

گرفتگی صدا و سرفه و مشکلات تنفسی

اگزما و حساسیت پوستی

تورم و قرمزی بافت و عروق

مشکلات قلبی

پارگی روده 

امبولی ریه

 

نکته ای که بسیار مهم است توجه کنید این موضوع است که این عوارض بستگی به نوع مصرف اوزون دارد و ما در اینجا کلیه عوارض را ذکر کردیم. به عنوان مثال پارگی روده در مصرف گاز اوزون به صورت شیاف برای برخی بیماری های روماتیسمی است و در تزریق داخل کمر دیده نمیشود. و یا آمبولی ریه و یا مشکلات قلبی در مصرف داخل خون دیده میشود و عارضه تزریق گاز به بافت مفصل نمی باشد.

 

حال که با اوزون تراپی و اصول آن آشنا شدید در نوشتار های بعدی به صورت اختصاصی به انواع اوزون تراپی در گردن و کمر خواهیم پرداخت.

 

برای تماس با ما و کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت میتوانید کلیک کنید

 

 

 

 

گالری تصاویر محصول
تصاویر
بیشتر